Yeşil Şehirler Ankara’da

T.C. Çevre ve Şehirçilik Bakanlığı himayelerinde, 19-20 Eylül 2013 tarihlerinde Rixos Otelinde, daha yaşanabilir şehirler oluşturmaya yönelik politikaların geliştirilmesi, sistemlerin kurulması, çevreye duyarlı malzemelerin üretilmesi ve yeni iş alanları oluşturulması için gerekli olan bilgi ve tecrübe paylaşımının sağlanacağı Yeşil Şehirler Zirvesi düzenlenecektir.

Böyle bir organizasyon Ankara’ da ilk defa olması sebebiyle önem taşımaktadır.

Zirve katılımcı profili Yerel Yöneticiler, İş dünyası, akademisyenler ve kamu yöneticileridir.

İki gün sürecek zirvede, Yenilenebilir Enerji, Yeşil Bina Teknolojileri, Enerji Verimliliği, Sürdürülebilir Şehircilik, Kentsel Dönüşüm Modlleri İtibarlı Şehirler konularına yer verilecektir.

Geleceğin yaşanabilir, yüksek standartlarda, sürdürülebilir ve itibarlı şehir modelleri üzerinde bir tartışma platform oluşturarak, Türkiye’deki şehircilik anlayışına farklı bir bakış açısı kazandırmak ve şehirlerimizin dünyada marka şehirler olmasını sağlamak zirvenin ana hedefler arasındadır.

Zirvede, UNDP, Dünya Bankası ve çeşitli finansman kuruluşları ve yerel yöneticiler ile birlikte şehircilik, şehircilik konusunda sağlanan finansman destekleri, proje oluşturma ve projelere kaynak sağlama konularının tartışılacağı çalışma toplantısı gerçekleştirilecektir. Sınırlı sayıda katılımın olacağı çalışma toplantılarına yerel yöneticilerimizin katılımı önem taşımaktadır.