Danışma Kurulu toplantısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayelerinde, 19-20 Eylül 2013 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek olan Yeşil Şehirler Zirvesi öncesi danışma kurulu üyeleri 19 Haziran 2013 tarihinde Ankara Rixos Otel’de toplandı.

Ana teması “Şehirlerin İtibarı” olarak belirlenen Yeşil Şehirler Zirvesi’nin hazırlıkları devam ediyor. Bu kapsamda ikinci kez yapılan danışma kurulu toplantısı, 19 Haziran 2013 tarihinde Rixos Otel’de gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve ilgili bakanlıklar ve üniversiteler başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlardan çok sayıda temsilcinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, Eylül ayındaki Zirve ile ilgili ayrıntılar ele alındı: Toplantıda Zirve’nin oturum başlıkları ve programı netleştirildi.

Yeşil Şehirler Zirvesi’nde, iş dünyası, akademisyenler ve kamu yöneticileri arasında daha yaşanabilir şehirler oluşturmaya yönelik politikaların geliştirilmesi, sistemlerin kurulması, çevreye duyarlı malzemelerin üretilmesi ve yeni iş alanları oluşturulması için gerekli olan bilgi ve tecrübe paylaşımının sağlanması hedefleniyor.

Enerji verimliliği ve yeşil teknoloji fırsatlarının irdeleneceği zirvede şehrin unsurları olan binalar, ulaşım, enerji, atık, kamusal hizmetler, sağlık ve güvenlik gibi konulara da yer verilecek. Geleceğin yaşanabilir, yüksek standartlarda, sürdürülebilir ve itibarlı şehir modelleri üzerinde bir tartışma platformu oluşturarak, Türkiye’deki şehircilik anlayışına farklı bir bakış açısı kazandırmak ve şehirlerin dünyada marka şehirler olmasını sağlamak zirvenin ana hedefleri arasında yer alıyor.