Yeşil Şehirler Zirvesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayelerinde 11-12 Aralık 2014 tarihlerinde Bursa’da Merinos Kültür Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

2 gün sürecek etkinliğin ana teması “Şehirlerin İtibarı” olarak belirlenmiştir. Zirve’de yurt içi ve yurt dışından çok sayıda akademisyen, kamu görevlisi ve sektör yöneticisi konuşmacı olarak yer alacaktır.

Yeşil Şehirler Zirvesi’nde, iş dünyası, akademisyenler ve kamu yöneticileri arasında daha yaşanabilir şehirler oluşturmaya yönelik politikaların geliştirilmesi, sistemlerin kurulması, çevreye duyarlı malzemelerin üretilmesi ve yeni iş alanları oluşturulması için gerekli olan bilgi ve tecrübe paylaşımının sağlanmasını hedeflenmiştir.

Zirve’de Yeşil Şehirler, Şehirlerin itibarı, Yeşil Enerji, Yeşil Teknolojiler, Sürdürülebilirlik, Yeşil Dönüşüm, Yeşil Sorumluluk, Yeşil Ekonomi gibi çok sayıda oturum yer alacaktır.

Enerji verimliliği ve yeşil teknoloji fırsatlarının da irdeleneceği Yeşil Şehirler Zirvesi’nde şehrin unsurları olan binalar, ulaşım, enerji, atık, kamusal hizmetler, sağlık ve güvenlik gibi konulara da yer verilecektir.

Geleceğin yaşanabilir, yüksek standartlarda, sürdürülebilir ve itibarlı şehir modelleri üzerinde bir tartışma platformu oluşturularak, Türkiye’deki şehircilik anlayışına farklı bir bakış açısı kazandırmak ve şehirlerin dünyadaki marka şehirler arasında yer alarak itibarlı şehirler olmasını sağlamak zirvenin ana hedefleri arasında yer almıştır.