Yeşil Şehirler Zirvesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayelerinde 19-20 Eylül 2013 tarihlerinde Ankara Rixos Otel’de gerçekleştirilmiştir.

2 gün süren ve ana teması “Şehirlerin İtibarı” olarak belirlenen Zirve’de yurt içi ve yurt dışından çok sayıda akademisyen, kamu görevlisi ve sektör yöneticisi konuşmacı olarak yer aldı.

Yeşil Şehirler Zirvesi’nde, iş dünyası, akademisyenler ve kamu yöneticileri arasında daha yaşanabilir şehirler oluşturmaya yönelik politikaların geliştirilmesi, sistemlerin kurulması, çevreye duyarlı malzemelerin üretilmesi ve yeni iş alanları oluşturulması için gerekli olan bilgi ve tecrübe paylaşımının sağlanmasını hedeflendi.

Zirve’de Yeşil Şehirler, Şehirlerin itibarı, Yeşil Enerji, Yeşil Teknolojiler, Sürdürülebilirlik, Yeşil Dönüşüm gibi çok sayıda oturum yer aldı.

Enerji verimliliği ve yeşil teknoloji fırsatlarının da irdelendiği Yeşil Şehirler Zirvesi’nde şehrin unsurları olan binalar, ulaşım, enerji, atık, kamusal hizmetler, sağlık ve güvenlik gibi konulara da yer verildi.

Geleceğin yaşanabilir, yüksek standartlarda, sürdürülebilir ve itibarlı şehir modelleri üzerinde bir tartışma platformu oluşturularak, Türkiye’deki şehircilik anlayışına farklı bir bakış açısı kazandırmak ve şehirlerin dünyada marka şehirler olmasını sağlamak zirvenin ana hedefleri arasında yer aldı.